Léto s estragonem

04.08.2017

Estragon, latinsky Artemisia dracunculus, se už od Starověku používal jako lék proti hadímu uštknutí nebo jako protilék jedům. Oblíbený a hojně využívaný je hlavně ve francouzské kuchyni.  Je součástí třeba Dijonské hořčice nebo omáčky Béarnaise.

Léto s estragonem

Původ estragonu

Estragon neboli pelyněk kozalec patří do čeledi hvězdnicovitých. Pochází ze střední a jihozápadní Asie, kde se dodnes pěstuje ve velkém. Tato vytrvalá rostlina dorůstá do výšky až 150 cm. Listy mají svěže zelenou barvu, jsou úzké a zašpičatělé. Svým tvarem připomínají traviny. Květy jsou nenápadné drobné kvítky zelenožluté barvy.

Estragon je velmi aromatická bylina. Intenzita vůně se odvíjí od místa pěstování. Čím více má dostatek slunce, tím více obsahuje silic v nati a v listech. Doma jej můžete pěstovat v květináči s dobře propustnou půdou na slunném místě, ideálně na okně či balkoně.

Léčivé účinky estragonu

Tak trochu bylinka, tak trochu lék. Už jméno rostlinky, pelyněk kozalec, napoví její využití. Pomáhá zejména s trávením. Složení estragonu podporuje tvorbu trávicích šťáv a urychluje metabolismus. Navíc uleví od křečí či bolesti břicha.

Doporučuje se také užívat proti zanášení tepen, má antisklerotické účinky. Celkově povzbuzuje a tonizuje organismus.

Estragon v gastronomii

Oblíbený je zejména ve francouzské kuchyni. Estragon má jemnou, mírně nasládlou příjemnou chuť s nádechem anýzu a skořice. I když se jedná o pelyněk, hořká chuť je velmi jemná oproti pelyňku pravému.

Zařadit estragon do svého jídelníčku je poměrně jednoduché, hodí se totiž do mnoha pokrmů. Nejčastěji se přidává do omelet, do polévek, zvěřinových, jehněčích i rybích specialit a pokrmů z mořských plodů. Skvělý je také k drůbeži. Výborně se hodí i do zeleninových salátů, k fazolkám, hrachu nebo bramborám.  

Přidat jej můžete i do dezertů, kterým dodá nekonvenční kořeněnou chuť. Estragon se do pokrmu přidává těsně před dovařením.

Panna Cotta s malinami a estragonem

Panna cotta s estragonem a malinami šéfkuchařky Sofie Smith

6 porcí

 • 3 plátky želatiny 
 • smetana (30%+), 500 ml
 • cukr,  30 g
 • čerstvý estragon, asi 50 g
 • čerstvé maliny, 300 g + na servírování
 • cukr moučka, 2 lžíce + na dochucení

 Postup:

 • Želatinu namočte ve studené vodě podle návodu.
 • Smetanu nalijte do hrnce a přidejte cukr. Očištěné lístky estragonu včetně stonků natrhejte a promněte, aby se uvolnila vůně a přidejte ke smetaně s cukrem.
 • Začněte zahřívat, aby se cukr rozpustil a uvolnilo se aroma z bylinek. Poté stáhněte z plotny.
 • Z želatiny vymačkejte vodu a přidejte k ohřáté smetaně. Nechejte směs na 10-15 minut odležet.
 • Celou směs přeceďte do nádoby, ze které se vám bude dobře rozlévat do sklenic či misek.
 • Směsí naplňte sklenice a nechte je vychladnout a ztuhnout. Až budou pokojové teploty, můžete je dát do lednice.
 • Mezitím si z cukru a rozmixovaných malin připravte polevu na vychladlou panna cottu.

Před podáváním můžete panna cottu vyklopit ze skleniček nebo ji podávat přímo, politou malinovou polevou a ozdobenou lístky estragonu.

Panna Cotta s malinami a estragonem
Tip! Pokud chcete lehčí variantu, můžete místo 1 smetany přidat rostlinné mléko. Zkuste třeba to kokosové :-)

Nákup a skladování

„Estragon nepatří mezi bylinky, které se dají dlouho skladovat v lednici. Jeho listy brzy žloutnou a zahnívají, a proto se také suší nebo mrazí. Pokud jeho chuť chcete uchovat trochu originálněji, doporučuji jej vyluhovat v olivovém oleji. Další specialitou je třeba estragon, který se alespoň týden maceruje v kvalitním bílém víně,“ doporučuje Vojtěch Havránek ze společnosti Titbit, která bylinkami zásobuje obchody a restaurace.  „Mým oblíbeným receptem je kvalitní drůbež, třeba perlička, se smetanou a estragonem,“ dodává.