Tuřín v gastronomii

05.03.2018

Kdysi populární kořenová zelenina, používaná především k pokrmům chudiny a pro hospodářská zvířata, dnes zažívá návrat do českých kuchyní a restaurací. A není se čemu divit, kořen připomínající chutí kedlubnu je bohatý na draslík a sodík, jeho listy pak na vlákninu, kyselinu listovou, železo a provitamín A.

Tuřín v gastronomii

Původ a pěstování

Jako kulturní, se tato rostlina často zaměňovaná s vodnicí, začala pěstovat před zhruba 4 000 let. Byla objevena ve Středozemí a během středověku patřila k populárním plodinám. V Evropě se pěstuje od 17. století.  Lahůdkové tuříny jemnější chuti byly vypěstovány v několika posledních desítkách let. Pro konzumaci se pěstují pouze žlutomasé odrůdy. Zbylé patří spíše zvířatům. Chuťově je tuřín trochu nasládlý a pepřový. Na půdu a živiny tuřín není náročný, dobře se mu daří i v chladnějších oblastech, je mrazuvzdorný. V České republice se pěstuje poměrně málo, a hlavně ve vyšších polohách.

Léčivé účinky

Obsahuje vysoký podíl vody, je tedy velmi dietní. Je bohatý na vitamín C, betakaroten a velké množství vápníku. Pomáhá hojit neduhy v oblasti zažívacího traktu. Zlepšuje stav pokožky, čistí krev, je prevencí před osteoporózou a doporučován pro ty, kteří trpí dnou. Není však doporučován pro lidi, kteří trpí akutním zánětem jater či žlučníkovými kameny. Díky silicím má tuřín svou zvláštní specifickou chuť. Při štěpení těchto silic se uvolňují látky, které mají přímé antibakteriální účinky.

Tuřín v kuchyni

Podobně jako pórek jej lze využít celý – jeho nadzemní listnatou část i bulvu. Nejčastější kuchyňskou úpravou je vaření, výborný je také v polévkách, omáčkách nebo místo brambor jako příloha. V případě, že je tuřín mladý, chutná dobře i syrový. Je možné jej také opéct nakrájený jako hranolky. „Tuřín je velice nedoceněná surovina, kterou lze připravit na mnoho způsobů. Má svou specifickou chuť, která je vhodná k surovinám, jež nepřehluší, ale ideálně doplní,“ říká šéfkuchař Honza Horký. „Má mnoho uplatnění, lze jej smažit, vařit, použít syrový do salátu nebo z něj připravit různé pyré a krémové polévky,“ doporučuje Horký.

Nákup a skladování

„Tuřín by měl být na omak tvrdý, bez poškození nebo skvrn. Měl by mít barvu odpovídající barvě dané odrůdy, kterých existuje několik,“ popisuje Robert Němec ze společnosti Titbit, která dováží na český trh tuto plodinu především z Holandska. Často se zaměňuje s vodnicí. „Tuřín je velký žlutozelený, vodnice je menší fialovo-bílá. Rozdíl je především v chuti; tuřín je bližší řepě, tedy je tam jakási zemitost a vodnice je jemnější a spíše podobná třeba bílé kulaté ředkvi,“ dodává. Tuřín skladujte stejně jako například brambory. To znamená na větraném chladném a suchém místě.

Carpaccio z tuřínu s telecím hřbetem

Carpaccio z tuřínu s telecím hřbetem

(4 osoby)

Tuří, 800g

Jablečný ocet, 0,5dcl

Crème fraîche, 50g

Telecí hřbet, 600g
Cukr krystal, 50g

Olivový olej, 1dcl

Frisée salát, 50g

Jablka, 200g

Kerblík, 5g

Máslo, 50g

Plátková sůl

Telecí hřbet očistíme a lehce osolíme. Nasekáme kerblík a přidáme na maso. To zabalíme do potravinářské fólie, zavakuujeme a dáme do vodní lázně při 58 °C na cca 2 hodiny. Maso připravené metodou sous-vide zůstane krásně šťavnaté a měkké. Tuřín nakrájíme na tenké plátky, pokapeme jablečným octem a necháme změknout. Před podáváním lehce prohřejeme. Zbytek tuřínu nakrájíme na malé kostičky a spaříme v osolené vodě. K tuřínu přidáme na kostičky nakrájená jablka a vše zlehka opečeme na pánvi. Přidáme crème fraîche a vytvoříme lehkou omáčku, kterou zjemníme máslem a podáváme. Na konec přidáme frisée salát marinovaný v olivovém oleji.